تعمیرات تجهیزات شبکه (سوئیچ و روتر)

تعمیرات تجهیزات شبکه (سوئیچ و روتر)

با توجه به اینکه مشکلات مختلفی در رابطه با سوئیچ شبکه مطرح می‌شوند، تعمیرات تجهیزات شبکه به منظور برطرف کردن این دسته از مشکلات، از اهمیت به مراتب بالایی برخوردار بوده است. سوئیچ شبکه به عنوان یکی از پرکاربردترین سخت افزارها در انواع شرکت‌ها و مراکز داده، در راستای متمرکز سازی ارتباطات ایجاد شده بین چندین دستگاه و وسیله ­ارتباطی در یک شبکه­ LAN، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو سوئیچ شبکه به عنوان عامل ارتباطات میان تمامی دستگاه‌ها به واسطه آی پی آن‌ها، از جمله قطعات مهمی است که بروز انواع اختلالات و مشکلات، می‌تواند با تاثیر روی داده‌ها، به یک کسب‌وکار آسیب وارد کند. به همین دلیل لازم است که در صورت بروز هر گونه اختلال، تعمیر تخصصی تجهیزات شبکه، در اولویت افراد قرار بگیرد. از این رو در ادامه این مطلب، هدف ما بررسی انواع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری سوئیچ شبکه و روتر است تا با دلایل این مشکلات و روند اصلاح آن‌ها آشنایی پیدا کنید.مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری سوئیچ شبکه

در مورد عملکرد سوئیچ و روتر، تفاوت‌هایی بسته به ویژگی‌های به خصوص هر یک از این موارد مطرح می‌شود که می‌توانند به واسطه این تفاوت‌ها، در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. با توجه به همین موضوع، حتی دلایل و عوامل مختلفی هم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند که هر کدام به نحوه متفاوتی روی عملکرد این دسته از سخت افزارها موثر واقع می‌شوند. اگر بخواهیم این دسته از مشکلات را در دسته‌های مختلفی تقسیم کنیم، از دو دسته کلی سخت افزاری و نرم افزاری می‌توانیم صحبت کنیم. هر یک از این دسته بندی‌ها در رابطه با مشکلات، به طور کلی‌تر در ادامه مورد بررسی قرار گرفته شده‌اند:

 

-مشکلات سخت افزاری

در روند تعمیر تخصصی تجهیزات شبکه، بیشتر از هر فاکتور دیگری، مسائل و مشکلات سخت افزاری هستند که در صورت بروز خود، سبب تعریف نیاز به تعمیرکار متخصص می‌شوند. مشکلات سخت افزاری در رابطه با خرابی سوئیچ شبکه، می‌توانند شامل مواردی چون خرابی backplane، قطعی برق، خرابی ماژول، خرابی پورت، خرابی کابل و مواردی از این دست باشند. هر یک از این موارد به نحوه متفاوتی می‌توانند سبب بروز اختلال در عملکرد سوئیچ شوند. در چنین شرایطی، دو حالت تعمیر یا تعویض، بسته به نوع خرابی، مطرح خواهد بود. در نتیجه بحث عیب یابی در راستای اعمال تعمیرات تجهیزات شبکه، از اولویت و اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

به واسطه بررسی دلیل بروز مشکل، می‌توان به تعمیر یا تعویض اقدام نمود. در بحث تعمیر هم می‌توان دو صورت مختلف را مورد بررسی قرار داد. به طوری که یا افراد می‌توانند خودشان به برطرف کردن مشکلات بپردازند و یا به دلیل پیچیدگی مسئله، نیاز به تکنسین مجرب و تعمیرکار متخصص مطرح خواهد بود.

 

-مشکلات نرم افزاری

همانطور که گفتیم، از دیگر عواملی که می‌تواند سبب بروز اختلالات عملکردی در شبکه شود، مربوط به مشکلات نرم افزاری‌ای هستند که به مراتب بیشتر از هر نوع دیگری از مشکلات افراد را درگیر خود می‌کنند. در حقیقت با توجه به اینکه سیستم سوئیچ از ترکیب سخت افزار و نرم افزار ساخته شده است، بروز برخی از خطاها می‌تواند حاصل مشکلات نرم افزاری باشد. از جمله این اختلالات نرم افزاری، می‌توان به فراموشی رمز عبور و عوامل بیرونی اشاره کرد.

در بحث مشکلات و اختلالات نرم افزاری هم مانند انواع سخت افزاری، به دلیل وجود عوامل مختلفی که سبب بروز آن‌ها می‌شوند، نیاز به عیب یابی و بررسی عوامل خطا مطرح خواهد بود. اینکار در راستای برطرف کردن مشکل، به عنوان یک لزوم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

اهمیت و کاربرد سوئیچ و روتر شبکه

در میان اجزای یک شبکه، سوئیچ و روتر هر کدام می‌توانند اتصالات مختلفی را تحت اجرا قرار دهند و از جهت هدایت انواع دستگاه‌ها، از اهمیت به مراتب بالایی برخوردار هستند. از طرفی هم باید در نظر داشت که هر یک از این موارد به دلیل ویژگی‌ها و خصوصیات عملکردی منحصر به فردی که دارند، می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و به ایجاد اتصالات بپردازند. در چنین شرایطی، سلامت عملکردی این سخت افزارها، می‌تواند از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار باشد. به همین دلیل در صورت بروز هر گونه خرابی که به واسطه بررسی حل نشود، لازم است به تعمیرکار متخصص در این زمینه، در راستای تعمیرات تجهیزات شبکه، مراجعه کنید تا با عیب یابی اصولی و بررسی عامل خطا، به برطرف کردن آن بپردازد.

 

آشنایی با تجهیزات شبکه

با توجه به آنچه که تا کنون در رابطه با چیستی و اهمیت تعمیرات تجهیزات شبکه مطرح شد، حتما متوجه اهمیت این تجهیزات در روند عملکردی شبکه شده‌اید. از طرفی باید گفت که یک شبکه، از بخش‌های مختلفی فراتر از سوئیچ و روتر تشکیل می‌شود. سوئیچ و روتر بخش‌های مربوط به مدیریت ترافیک و برقراری ارتباط انواع دستگاه‌ها هستند. با این حال، قطعات دیگری با کاربردهای دیگر در ساختار شبکه تعریف شده که در صورت بروز خرابی و اختلال، آشنایی به این تجهیزات می‌تواند در روند تعمیر تخصصی تجهیزات شبکه موثر واقع شود.

به همین دلیل نوع اختلال می‌تواند در لزوم مراجعه به تعمیرکار موثر واقع شود. کابل‌ها و اتصالات، نقطه دسترسی بی‌سیم و بلوک‌های سخت افزاری، تجهیزاتی هستند که در شبکه وجود دارند. این تجهیزات هر کدام ساختار متفاوتی دارند که بروز اختلال در آن‌ها، سبب تعریف نیاز برای تعمیر و برطرف کردن عامل مشکل می‌شود.

 

در حالت کلی باید گفت که با توجه به اهمیت سرورها در حوزه‌های مختلف، فعالیت درست تجهیزات شبکه می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. در واقع این موضوع با توجه به ضررهای جبران ناپذیری که به واسطه از کار افتادن سرورها مطرح می‌شود، قابل بررسی است. از این رو در صورت بروز اختلال، تعمیرات تجهیزات شبکه به طور تخصصی، از اهمیت به مراتب بالایی برخوردار خواهد بود.